Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Romtelecom va anunta ca va inceta furnizarea serviciului Voce Online

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
fastgrav

fastgrav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.12.2003
Salut,

Am pierdut un provider de VoIP:

Romtelecom va anunta ca va inceta furnizarea serviciului Voce Online incepand cu data de 15 noiembrie 2012.
Va recomandam sa consumati creditul si minutele aferente contului dumneavoastra pana la aceasta data.
Pentru informatii, puteti apela 1930 (gratuit in reteaua Romtelecom).
Va multumim pentru intelegere,
Echipa Voce Online.

imi portez numarul in http://www.clickphone.ro ca am cont de cativa ani si nu am probleme ... dar astia de la romtelefon ma forteaza sa vorbesc creditul pana pe 15 noiembrie ... chiar e normal sa faca asta ?

#2
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Nu te forteaza. Nu iti ia nimeni jugulara daca nu vorbesti tot creditul pana atunci. Doar ca o sa fie inutil dupa acea data. Da si un link pentru mai multe informatii.

#3
fastgrav

fastgrav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.12.2003
pai scrie mare pe prima pagina a lor http://voip.romtelecom.ro !
si daca e inutil nu inseamna ca l-am pierdut ?

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Probabil ca initial l-au facut ca "deh, voip e la moda" dar dupa aia s-au prins ca mai mult le ia din venituri.

#5
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postf300, on 16 octombrie 2012 - 16:40, said:

dar dupa aia s-au prins ca mai mult le ia din venituri.
Care venituri, alea din telefonia fixa, care mai mult nu sunt? Oamenii astia sunt din pacate incremeniti in proiectul - obsesie al anilor '90, in care erau un quai-monopol iar telefonul fix mulgea abonatii de bani.
Si inca ceva - cum naiba doar la Romtelecom VoIP-ul ia din venituri, in timp ce la restul furnizorilor de telefonie fixa e generator de venituri?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"restul furnizorilor" la voip nu fac decit sa puna citeva servere si sa cumpere minute dintr-o parte si sa le vinda un pic mai scump in alta parte
La romtelecom voip-ul nu face decit sa se plateasca mai putin pe o convorbire voip decit pe una normala, mai ales in cazurile in care se suna din strainatate.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
Poate să înceteze furnizarea tuturor serviciilor de voce, că nu e mare pierdere.

#8
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postfastgrav, on 16 octombrie 2012 - 16:26, said:

Salut,

Am pierdut un provider de VoIP:

Romtelecom va anunta ca va inceta furnizarea serviciului Voce Online incepand cu data de 15 noiembrie 2012.
Va recomandam sa consumati creditul si minutele aferente contului dumneavoastra pana la aceasta data.
Pentru informatii, puteti apela 1930 (gratuit in reteaua Romtelecom).
Va multumim pentru intelegere,
Echipa Voce Online.

imi portez numarul in http://www.clickphone.ro ca am cont de cativa ani si nu am probleme ... dar astia de la romtelefon ma forteaza sa vorbesc creditul pana pe 15 noiembrie ... chiar e normal sa faca asta ?
da-le un mail cu contul tau bancar si banii iti vor fi transferati acolo,nu-i pierzi. ai adresa in mailul pe care l-ai primit de la rtc. eventual suna la 0800800800 (gratis din orice retea nationala)pt detalii sau 1930 de pe un tel fix rtc.

#9
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Conform termeni si conditii> http://www.romteleco...ii-voce-online/
La articolul 5.7. >
"5.7 Clientul declara in mod expres ca intelege si accepta faptul ca Creditul incarcat in perioada de valabilitate a Serviciului nu va fi returnat integral sau partial Clientului, ramanand la alegerea Clientului modul de utilizare a acestuia pana la terminarea lui."
Asadar cine nu foloseste creditul pana la 15 noiembrie 2012...PA PA credit!
Citind mai atent Termeni si conditii tind sa cred ca erau pregatiti sa faca acest "pas".
Deci...alta teapa marca ROMTELECOM!

Edited by hotm, 18 October 2012 - 10:06.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta e in avantajul clientului, inseamna ca clientul poate (daca asa alege) sa foloseasca (de exemplu) in ianuarie creditul lui ca sa vorbeasca la telefon.

#11
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005

View Postf300, on 18 octombrie 2012 - 11:31, said:

Asta e in avantajul clientului, inseamna ca clientul poate (daca asa alege) sa foloseasca (de exemplu) in ianuarie creditul lui ca sa vorbeasca la telefon.
"...in perioada de valabilitate a Serviciului" !

Ce este trist ca eu desi am vreo 4 EURO credit prepaid, nu mai pot suna nici de pe interfata lor web !
La voi mai fuctioneaza ?

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Perioada de valabilitate e mentionata explicit ca un an de la ultima incarcare, nu cind le tuna lor sa inchida robinetul.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
Romtelecom trebuie să returneze banii în cont, altfel pot fi amenințați cu protecția consumatorului. S-ar putea ca să fie un pic măgari și să aștepte intervenția celor de la protecția consumatorului dar după aia să-i vezi cum devin mielușei.

#14
fastgrav

fastgrav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.12.2003
Suma din cont nu era mare ~8.5euro , dar ideea de a fi fortat sa ii vorbesc pana pe 15 noiembrie ca altfel ii pierd !
Si renunta la serviciu din "motive comerciale" asa scria initial ..

Vă anunţăm că furnizarea serviciului de telefonie Voce Online va înceta din motive comerciale începând cu data de 15 noiembrie 2012!

acum vad ca nu mai scrie din ce motiv Posted Image
invarteli si smecherii sa faca tot ce vor ei

Edited by fastgrav, 18 October 2012 - 14:01.


#15
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Posthotm, on 18 octombrie 2012 - 09:48, said:

Conform termeni si conditii> http://www.romteleco...ii-voce-online/
La articolul 5.7. >
"5.7 Clientul declara in mod expres ca intelege si accepta faptul ca Creditul incarcat in perioada de valabilitate a Serviciului nu va fi returnat integral sau partial Clientului, ramanand la alegerea Clientului modul de utilizare a acestuia pana la terminarea lui."
Asadar cine nu foloseste creditul pana la 15 noiembrie 2012...PA PA credit!
Citind mai atent Termeni si conditii tind sa cred ca erau pregatiti sa faca acest "pas".
Deci...alta teapa marca ROMTELECOM!
citeste postul anterior.

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

View Postbenis, on 16 octombrie 2012 - 21:29, said:

Poate să înceteze furnizarea tuturor serviciilor de voce, că nu e mare pierdere.


pentru mine e o pierdere pentru că Vodafone nu dă suficiente minute naționale. :)

#17
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Voceonline era util doar pt. apeluri in Cosmote, pt. apeluri nationale mobile alonia, clickphone de la noi sunt de baza sau orice dellmont/betamax. DO ruleaza la capitolul tarife.
Oricum, Voceonline nu e singurul serviciu sip care ofera 1 cent in Cosmote, asa ca nu-i mare pierdere, cu atat mai mult cu cat 2 zile mergea si 4 ba....

Edited by IP-XCENTRIC, 19 October 2012 - 22:43.


#18
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Pierderea e ca nu mai putem afla numerele private Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate